Ambalaj Seçimi Nasıl Yapılır: Varil mi IBC Tankı mı?

Günümüzde işletmelerin en çok önemsediği konulardan biri ambalajlamadır. Özellikle, sıvı ve kimyasal ürünler hassas olduğu için bunların taşınması veya depolanmasına ekstra özen gösterilmektedir. Varil ve IBC tanklar çeşitli ürünlerin taşıma ve depolanmasında büyük bir rol oynadığından dolayı ilgi görmektedir. Pek çok avantajı ve dezavantajı bulunan bu ambalajlar taşıma kolaylığı ve boyut açısından çeşitli seçenekler sunmaktadır. Örneğin; IBC tanklar büyük miktarları taşıma konusunda yardımcı olmaktadır. Bu yüzden işletmelerin ürünlerinin depolanmasının seçimi çeşitli alanlarda değişikenlik gösterebilmektedir. Bu yazıda, işletmelerin ambalaj seçimi konusunda nasıl bir yol izleyebilecekleri konusunda rehberlik edeceğiz. 

Variller ve IBC Tankları: Ambalaj Özellikleri Hakkında

Variller ve IBC tanklar, ürünlerin güvenliğini sağladığı, verimli sonuçlar ortaya koyduğu ve maliyet tasarrufu sağladığı için önemli ambalajlardır. Sıvı ve kimyasal ürünlerini taşımak isteyenler hassas ambalajlara ihtiyaç duyduğu için tercihlerini bunlardan yana kullanmaktadır.

Varil ambalaj, metalden yapılmaktadır ve yuvarlaktır. Güvenli depolama ve taşıma imkânları sağlamaktadır. Taşıma kulpları, kolay taşıma imkânı sunmaktadır. Farklı boyutları ve kapasiteleri de bulunmaktadır. Bu yüzden kimyasal ürün taşımak isteyen işletmelerin tercih ettiği ambalajlar tiplerinden biridir. 

IBC tanklar, büyük plastikten ve metalden oluşmaktadır. Varile göre daha yüksek kapasite sunmaktadır. Paletler üzerine monte edilmektedir. Forklift gibi çeşitli araçlar ile taşınmaktadırlar. Sıvı ürünleri büyük miktarda taşıyabildiğinden dolayı tercih edilmektedirler. Bunun dışında kimyasal alanda, gıda sektöründe ve tarım sektöründe kullanılabilmektedir. 

Ambalaj Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ambalaj seçimi, ürün-depolama ve taşıma sürecinde çıkabilecek hasarların önlenmesi konusunda büyük yardımcıdır. Varil çeşitleri seçimi ve endüstriyel ambalaj seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Sizin için bunları inceledik.

Ürünün Tipine Dikkat Edin

Taşımak istediğiniz ürünün özellikleri çok önemlidir. Eğer hassas bir ürün taşımanız gerekiyorsa ekstra dikkat etmelisiniz. Örneğin; ürün, kimyasal özellikli bir ürünse buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Kimyasal özelliğine ve PH seviyesine bakmalısınız. Buna göre en uygun ambalajı seçerken sürecinizin zorluğunu ve meydana gelebilecek riskleri minimuma indirebilirsiniz.

Ürünün Miktarı ve Kapasitesi Önemli!

Ambalaj seçiminde ihtiyaçlarınızın tam karşılanmasını istiyorsanız ürünün miktarını ve kapasitesini tam olarak değerlendirmeli ve dikkatli olmalısınız. Küçük miktarda ürün taşımak isteyenler varilleri tercih edebilir. Mesela, küçük kimyasal ürün taşımak isteyen bir işletme bu işlem için varil ambalaj kullanmaktadır.  Büyük miktar taşıma konusunda varillerin verimi azalmaktadır. Ayrıca maliyeti de artmaktadır. Bunun için IBC tankları gibi yüksek kapasiteye sahip olan ambalajları kullanmanız gerekecektir. Çünkü varillerin ve IBC tanklarının kapasiteleri birbirinden farklıdır. Eğer kapasite konusunda dikkatli olmazsanız işletmenizin günlük işleyişi aksayabilir. Ayrıca maliyet tasarrufu yapmanız oldukça zorlanacaktır. Bu yüzden ambalajınızın hem miktarını hem de kapasitesini detaylı bir şekilde analiz etmelisiniz. 

Taşıma ve Depolama İşlemlerinizi Kolaylaştıracak Seçimler Yapın!

Taşıma ve depolama işleminizi kolaylaştıracak ambalaj seçmek işletmenizin günlük işleyişini hızlandıracaktır. Örneğin varille taşıma yapıyorsanız, taşıma kulpları işleminizi büyük ölçüde hızlandıracaktır. Ya da taşımak istediğiniz ürün, sık ve dar alanlarda ya da merdivende taşınmayı gerektiriyorsa variller bir numaralı yardımcınız olacaktır. Bunun dışında variller istiflenme özelliğine sahip olduğundan dolayı da işleriniz kolaylaşacaktır. IBC tanklar ise forklif gibi araçlarla kolayca taşındığından dolayı büyük rahatlık sağlayacaktır. Ya da IBC tanklar sıkıca kapanabildiği için güvenliği sağlamaktadır. İstifleme konusunda variller kadar avantajlı olmasa da istifleme yüksekliğine dikkat ettiğiniz sürece sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. 

Maliyet

Variller genellikle daha düşük maliyetli olduğu için işletmelerin bütçesine daha olumlu etki eder ancak büyük ürünler taşımak istiyorsanız biraz daha yüksek fiyatlı olan IBC tanklarını kullanmalısınız. Bakım maliyeti ve nakliye açısından da variller daha düşüktür. Ancak variller tek kullanımlık ürünler olduğu için geri dönüşüm maliyetlerini göz önüne almalısınız. IBC tankları daha maliyetli olsa da uzun vadede işletmelere fayda sağlayabilmektedir. Variller ise elle taşınabildiği için IBC tanklara göre avantaj sağlamaktadır.

Çevresel Etkiler

Ambalaj seçimi yaparken sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için ambalajın çevresel etkilerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesela variller tek kullanımlık ürünler olduğu için atık oluşumunu çoğaltmaktadır. Ancak bazı variller geri dönüştürülebilir malzemeden üretildiği için atık yönetimi programlarına dâhil edilebilmektedir. IBC tankları tekrar kullanılabildiği için sürdürülebilirliğe katkı sağlar. Ayrıca çevre dostu plastikten veya metalden üretildiği için çevreye verdiği zarar azalmaktadır. Dolum ve boşaltma konusunda da az sızıntı ve atık bırakmaktadır. Varillerde de koruyucu ambalaj bulunduğu için sızıntı bırakmamaktadır. Bu yüzden çevreye daha az zarar vermektedirler. 

Ambalaj seçimini çevresel etkileri göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Böylece işletmeniz de sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayan bir işletme olur. Çevresel etkilerin minimize edilmesi için bu konuya çok fazla dikkat etmelisiniz. 

Ambalaj seçimi gördüğünüz gibi karmaşık bir karar. Ancak ürün güvenliğini sağlamak, verimli sonuçlar almak, maliyet tasarrufu yapmak ve çevreye olumlu etkiler bırakmak istiyorsanız bilinçli olmalısınız. Varil ve IBC tankı arasında seçim yaparken işletmenizin ihtiyaçlarını detaylıca analiz etmelisiniz. Maliyet, bakım, sürdürülebilirliğe katkı açısından dikkatli olmanız önemlidir. İşletmenizin, hedefleri, büyüklüğü hangi ambalajı seçeceğiniz konusunda önemli olacaktır. Eğer işletmenizin ihtiyaçlarını doğru, detaylı ve özenli değerlendirmezseniz ürün depolama ve taşıma sürecinde olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Güvenlik açısından ve kaliteli bir süreç geçirmeniz açısından ihtiyaçlarınızı doğru değerlendirmek, ürünlerinizi güvenli ve etkili şekilde taşırken oldukça önemlidir. Can Varil olarak, varil ve IBC çeşitleri için fiyatlarımız mevcut. Eğer fiyat hakkında bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmek en iyisi olacaktır. Daha fazla varil seçimi yapma konusunda bilgi veya fiyat teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz