Tapalı Plastik Varil Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapalı variller, günümüzde pek çok sektörde gittikçe yaygınlaşan varil türlerindendir. Sızdırmazlık özelliği ve kapaklı yapısı sayesinde oldukça kullanışlıdırlar. İçerisindeki malzemeyi güvenle taşıyabilmesi sebebiyle bu varillere olan talep gittikçe artmaktadır. Ancak bu varilleri alırken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat edilmezse yanlış tercihler yapabilir, güvenlik ve maliyet riski hızla artabilir. Sizin için bu yazımızda Tapalı plastik varil seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ve tapalı plastik varillerin detayları hakkında çeşitli detaylardan bahsedeceğiz.

Tapalı Plastik Varil Nedir?

Plastik tapalı varil, sızdırmazlık özelliği bulunan, çeşitli sektörlerde kullanılan polietilen veya polipropilen gibi plastik malzemelerden yapılan bir kap türüdür. Bu kap türü, malzemeleri taşımak, depolamak ve korumak için kullanılmaktadır. Diğer varillerden farklı olarak kapatmalı mekanizmalara sahiptirler. Genellikle; kimyasal maddeler, sıvılar gıda ürünleri, tarım ürünleri ve tıbbi ürünler için kullanılmaktadırlar. Plastik tapalı variller kolay temizlenen ve dayanıklı olan kaplar olduğundan dolayı çok sık tercih edilmektedir.

Plastik Tapalı Variller Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır.

Tapalı plastik variller; güvenilir olması ve sızdırmazlık özelliğe sahip olması sebebiyle pek çok alanda kullanılmaktadır. Tapalı plastik varil seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu varillere uygun malzeme seçmektir. Plastik tapalı varillerin kullanım alanlarından biri kimya endüstrisidir. Kimyasal asitlerin ve bazların bu varillerde saklanmaya uygun olması sebebiyle bu kaplar kimya endüstrisinde sıkça tercih edilmektedir. Bunun dışında gıda ve içecek endüstrisinde de sıkça kullanılmaktadır. Gıda ürünler için tapalı variller oldukça uygundur. Özellikle sıvı gıdalar, tahıl ürünler, şeker ve yağlar gibi gıda malzemeler bu varillerde çok rahat muhafaza edilmektedir. Tapalı plastik variller, tarım ve bahçecilik alanında da çok fazla tercih edilmektedir. Tarım kimyasalları, gübreler, tohumlar gibi tarım ürünleri bu kaplar için oldukça uygundur. Ayrıca inşaat malzemeleri, tozlar, granüller ve çimento gibi malzemeler de bu kaplar için oldukça uygundur.

Tapalı Plastik Varil Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Plastik tapalı variller kullanılacağı alanlara uygun olarak içeriğine koyulması planlanan malzemeye göre ayarlanarak alınmalıdır. Tapalı plastik varilleri seçerken dikkat edilmesi gereken faktörlerden bahsetmeden önce bu kapların çeşitlerine değinelim.

Tapalı Plastik Varillerin Çeşitleri

Bu variller genel olarak kimyasal maddeler veya gıda ürünleri için kullanılmaktadır. Bunun dışında gıda sınıfı için özel olarak tasarlanmış tapalı plastik variller vardır. Bu varil çeşidi, daha sağlığa uygun ve temizlenmesi daha kolaydır. Ayrıca tehlikeli kimyasal tapalı plastik variller için özel variller de tasarlanmıştır. Bu variller, kimyasallara ekstra dayanıklılık gösterir. Bunun dışında, kısmi kapaklı tapalı plastik variller de vardır. Bunlar, içerisinde bulunan malzemenin dökülmesini kolaylaştırmaktadır.  Tekerlekli tapalı plastik variller, tekerlekli tabanlara sahip varillerdir. Bu tekerlekler sayesinde malzemeler kolayca taşınmaktadır.

Tapalı plastik varillerin, çeşitlerinden de gördüğümüz gibi her varil çeşidine uygun, malzeme seçilmelidir. Alacağımız tapalı plastik varil, depolayacağımız maddenin özelliğine göre seçilmelidir. Bunun dışında malzeme türüne de dikkat edilmelidir. Mesela, polietilen variller genellikle daha ekonomik ve dayanıklıdır. Fakat polipropilen variller daha kimyasal dayanıklılığa sahiptir. Tapalı plastik varil seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri, kapasitedir. Depolamak istediğimiz malzemenin boyutuna uygun varil seçmek önemlidir. Bunun dışında kapak tercihi de önemlidir. Plastik tapalı variller; vidalı, kelepçeli ve kilitlemeli mekanizmalı kapaklara sahiptir. Eğer kimyasal, sıvı veya gıda maddesi taşımak istiyorsanız vidalı kapaklar kullanmalısınız. Tozlar, granüller veya tarım ürünleri depolamak istiyorsanız kelepçeli kapaklar kullanmalısınız. Ya da güvenlik endişeniz varsa, ilaç depolaması yapmak istiyorsanız kilitleme mekanizmalı plastik tapalı variller kullanmalısınız.

Varil seçerken en önemli faktörlerden biri de güvenilir ve sertifikalı variller seçmeye özen göstermektir. Özellikle tehlikeli malzeme taşıyanlar sertifikalı varil seçme konusunda hassas olmalıdır. Aksi halde pek çok güvenlik sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilirler.

Plastik tapalı varillerin geri dönüşüme uygunluğu da çok önemlidir. Geri dönüşüme uygun olanlar, çevresel sorumluluk açısından tercih edilmesi gereken varillerdendir.

Varil seçerken güvenilir bir üretici veya tedarikçi seçerek, kaliteli malzemeden yapılmış varilleri temin etmeye özen göstermelisiniz. Bunun için can varili güvenle tercih edebilirsiniz.

Plastik Tapalı Varillerin Diğer Varillerden Farkı Nedir?

Tapalı plastik varilleri normal varillerden ayıran pek çok özellik bulunmaktadır. Bunlar arasında en göze çarpıcı olanı, plastik tapalı varillerin kapatma mekanizmasına sahip olması ancak normal varillerin sıkıştırma şeklinde kapaklara sahip olmasıdır. Bunun dışında bir diğer ayırt edici özellik plastik varillerin normal varillere göre daha sızdırmaz özelliğe sahip olmasıdır. Bu yüzden kimyasal maddeler veya sıvılar normal varillerden çok plastik tapalı varillerle depolanmakta veya taşınmaktadır.

Tapalı varillerin normal varillerden bir diğer farkı bu varillerin normallere göre daha küçük olmasıdır. Tapalı plastik variller, içerisindeki malzemenin hacmine ve ağırlığına uygun seçenekler sunmaktadır. Bu yüzden normal variller büyük kapasiteli malzemelerin taşınması ve depolanmasında çok sık tercih edilmektedir. Bunlar dışında plastik tapalı variller, normal varillere göre daha hafiftirler. Böylece malzemelerin taşınması daha da kolaylaşmaktadır.

Sonuç olarak tapalı plastik variller seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunu iyi anlamalı ve çeşitli güvenlik veya maliyet kaybı gibi sorunlar yaşamamak için dikkatli olmalıyız.  Bu varillerin seçiminde kısaca malzeme türüne, kapak çeşidine, varilin kapasitesine ve yapıldığı malzemeye dikkat etmek gereklidir. Hangi plastik tapalı varilin hangi malzeme için kullanıldığını anlarsanız, doğru tercih yaparak ürünlerinizi güvenle depolayabilir ve taşıyabilirsiniz.

Eğer plastik tapalı varil seçerken güvenilir bir marka arıyorsanız sizi can varil web sayfasına bekliyoruz. Eğer “Tapalı Plastik Varil Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” blog yazımızı beğendiyseniz diğer blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca, bizimle iletişime geçmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.